Pielęgnacja pierwszych zębów mlecznych dziecka

Od miesięcy czekasz na pierwsze ząbki twojego malucha. Ze współczuciem patrzysz jak maluch się męczy, jest rozdrażniony, wszystko wkłada do buzi. I czekasz. Nie możesz się doczekać, kiedy się to w końcu skończy.

Codziennie rano sprawdzasz łyżeczką zawartość dziąseł z nadzieją, że może akurat dziś w końcu pojawi się pierwszy ząbek Twojego Dziecka. I wreszcie jest! Pierwszy ząb. Jak objawienie dla całej rodziny i znajomych, którzy z zachwytem oglądają go i go podziwiają. Warto pamiętać, że od momentu pojawienia się pierwszych ząbków, należy czyścić je pierwszą, specjalną szczoteczką i pierwszą pastą do zębów z bardzo niską zawartością fluoru. ( 400-500 ppm). Zabieg taki należy przeprowadzać dwa razy dziennie. U większych dzieci można kupować już pasty z większą ilością fluoru. Aby zachęcić trochę większe dziecko do czyszczenia zębów, pokazujmy jak sami o nie dbamy.

Jak myć dziecku mleczne zęby?

Być może pomocna okaże się szczoteczka z podobizną ulubionego bohatera bajek twojego malucha. Co ważne. Nie powinno się, zwłaszcza w nocy podawać dziecku różnego rodzaju soczki do picia, należy tez graniczyć ilość kaszki podawanej przez butelkę w nocy. Wszystko to sprawia, że na malutkich ząbkach, tak bardzo podatnych jeszcze na próchnicę mogą pojawiać się pierwsze ubytki. Dodatkowo soki pite w dużych ilościach nie dość, że przyczyniają się do wzrostu próchnicy, to barwią też delikatne ząbki, co w przyszłości jest dużym problemem. Wszystko to sprawia, ze sami szykujemy swojemu dziecku częste wizyty u dentysty i bolesne zabiegi dentystyczne w przyszłości. Warto o tym pamiętać.